Поне такава е позицията на правителството на Индия.
През април 2010 то забрани по-нататъшното провеждане на проучвания на ваксини срещу човешкия папилома вирус (HPV).
Правителството взе това решение на база на резултатите от изследвания на граждански организации, които констатираха сериозни етични нарушения в най-малко едно от проведените проучвания на ваксините.
В Индия граждански организации отдавна изразяват опасенията си по отношение на безопасността и ефикасността на две ваксини срещу HPV, както и от агресивното рекламиране на ваксините и необходимостта да се проучат съобщенията за смъртни случаи и нежелани реакции след ваксинация.
Според „Economic and Political Weekly”, разследването, което доведе до тази забрана, подчертава как:
"... рекламните практики на фармацевтичните компании, натискът от страна на мощни международни организации, както и безкритично одобрение от медицински асоциации в Индия влияят върху приоритетите на здравните власти в страната."
В САЩ само около една трета от ваксиниралите се млади жени завършват пълния курс на ваксинация срещу човешкия папилома вирус. Колкото по-възрастна е жената, толкова по-малко вероятно е тя да получи дори първата от трите дози.
Едно проучване разглежда случаите на почти 10000 жени на възраст между 9 и 26, отговарящи на условията за ваксинация срещу HPV. От тях 39,1% са получили еднократна доза, 30,1% са получили две дози и 30,8% са приключили цялата ваксинационна програма, включваща три дози.
Според Yahoo News:
"При жените на възраст между 18 и 26 години е най-малка вероятността да получа дори само една доза, което ... вероятно се дължи на влиянието на родителите на по-младите момичета, тъй като съгласието на родителите се изисква за получаване на ваксина, когато момичето не е навършило 18 години."
Оригиналната статия вижте ТУК
Още за рисковете от ваксиниране с Gardasil:
“Кажи на някого” за рисковете от Ваксината срещу Рак на маточната шийка
Ваксината срещу Рака на маточната шийка не дава гаранции за успех!